top of page

Výstava fotografií Sarajevský atentát a fotografové války

Několik slov z vernisáže:

Dámy a pánové,

Dovolte mi, abych vám popřála dobrý večer, i tentokrát na půdě Českého centra v Praze, který je již tradičně dobrým spolupracovníkem Velvyslanectví Bosny a Hercegoviny.
Také bych ráda pozdravila její excelenci, velvyslankyni Bosny a Hercegoviny, paní Danku Savić.
Mezi námi jsou také hosté ze Sarajeva. Zdravím a vítám pana Sejdaliju Gušiće, který vykonává funkci ředitele Archivu Sarajeva a jeho spolupracovníky.
Dovolte abych také pozdravila a přivítala mezi námi spisovatele, básníka, scenáristu, novináře, umělce a já bych řekla také pověstného analytika, pana Valerijana Žuju.

Právě jsme shlédli krátký film, který nám přinesli lidé z Archivu Sarajeva.
V roce 2014. připomínáme začátek První světové války, známé také jako Velká válka.
Válka, ve které bojovalo více než 70 milionů vojáků – z toho 60 milionů evropanů. Válka v které zemřelo více než 9 milionů vojáků jménem ekonomických a imperialistických zájmů světových velmocí.
Výsledek velké války změnil mapu Evropy, byla vytvořena Liga národů s cílem zabránit válčení nebezpečí ale přesto, celé 20té století bylo století válek.
Uběhlo 100 let. Výročí Velké války připomíná celý svět. Každý to děla po svém.
Dalo by se říci, že časová vzdálenost ještě není dostatečná a že shoda ohledně skutečností, které tlumočí důvod propuknutí První světoví války není dosažena ani po celém století. Naopak.
Ani dnes večer se nebudeme snažit najít odpověď na tuto otázku. Poprosíme hosty, aby nám řekli více o exponátech co jsou tady a proto předám slovo panu Gušiću, který vykonává funkci ředitele Archivu Sarajeva.

Teď ukážeme také krátký film ze seriálu o třech filmech o Sarajevském atentátu. Prví část se jmenuje: Sofiina cesta, a potom
poprosím pana Valerijana Žuju, aby promluvil nejenom o filmu, jehož je autor, ale také o moc zajímavé knize: Glosař Sarajvského atentatu a řekne nám jak glosář vznikl.

bottom of page