top of page

Čtení z knihy Lyrická setkání - Společnost přátel Jižních Slovanů

 

Večer byl pořádán v rámci početných akcí připomenutí dvaceti let, kdy občané BaH a bývalé Jugoslavie, našli svůj domov v ČR. K příležitosti zahájení básníckého večera, Zvjezdana Marković řekla:“Jsme vděční zdejším lidem, kteří nás přijali vstřícně a ochotně a umožnili nám cítit se zde jako doma. Ono, po dvaceti letech, to už je doma. Tomu pocitu pomohli jak jedinci, tak instituce a je důležité zmínít se o jednom méně známém združení, o SPJS. Společnost vznikla transformovaním Společnosti přátel Jugoslavie, která působila od roku 1968/69-1971. Potom byly aktivity pozastaveny, ale zájem o civilizační hodnoty Jugoslávie a Balkánu nikdy neustály. Podle historika Jaroslava Pánka, tehdejší místopředseda, prof.dr Ivan Dorovský …“prosadil takové pojetí Balkánu, které dokáže svou ucelenosti oslovit širší veřejnost. Tři základní pilíře, na nichž Dorovského pojetí spočívá, jsou rovnocennost balkánských národů, balkánské historické, meziliterární a obecně kulturní společenství a Balkán jako nedílná civilizační a kulturní součást Evropy.“ „Balkán je križovatkou dějín, kultur a civilizací, že je laboratoří, v níž se rodily nové koncepce, národní ideje a programy, místem, kde se zrodilo samo slovo demokracie.“

V roce 1992 se už odehrával dramatický rozpad Jugoslávie a pan Dorovský na valné hromadě Společnosti přátel Jugoslavie prosadil promyšlený program, kterým sdružení pokračovalo v činnosti ale s novým názvem: SPJS. Od té doby, až do dnes Společnost vydává časopis Pro přátele jižních Slovanů a potom Slovanský jih. Časopis vychází šest krát ročně a prezentuje česko-slovensko-jihoslovánské kulturní vztahy, reportáže z cest po Balkáně, zprávy z vědeckého a kulturního života, rozhovory, recenze nových knih, překlady básní a próz z litertur jižných Slovanů, pořádá překladatelské soutěže apod. Společnost se také zabývá skromnou vydavatelskou činnosti a tak povzbuzuje za posledních 20 let pořád klesající zájem o kulturu tohoto regionu. V rámci působení Společnosti vyšlo kolem dvacet knih a knížek. Jedna z knih nese název Lyrická setkání a právě na tuto knihu chceme upozornit. V knize najdeme básně 121ti básníků, čí překlad připravil prof Dorovský.

Večer hrou na kytaru obohatil francouzský hudebník Alexandre Glize. Verše bosenskohercegovských básniků přednesli herci: Igor Orozovič i Aleš Bílík. Básnický večer probíhal v v nádherném prostředí zahrady pizzerie Padova v Praze a s podporou rodiny Djuričić

bottom of page