top of page

Výstava fotografií Milomira Kovačeviće „Sarajevo jedno město, Sarajevo jeden den“

„Člověk může snést neuěřitelné a nemožné věci, úsilí ducha může býti nečekaně velké a může daleko předstihnouti fyzickou sílu. Člověk může udiven stanouti nad velikostí svého díla i odříkání; mnoho dokáže duch, ale ne bez následků.“

Ivo Andrić – Ex ponto

Úvodní řeč pro vernisáž výstavy Milomira Kovačeviće

Dámy a pánové, srdečně vas vítám na zahajení další výstvy, kterou pořádá Velvyslanectví BiH v Praze.
Vítam vás tady v jednom z pražských přístavů kultury – restauraci Louka Lu kde dnes zakotvila loď!
Loď kapitána Milomira Kovačeviće přivezla obyčejný náklad.
Jsou to fotografie jednoho obyčejného města, které mohly vzniknout v jakémkoliv obyčejném dnu. Jsou to fotografie Sarajeva 70 a 80 tých letech 20 tého století.
Nenajdete tady stopy války a tragedie, která naše město postihla i přesto, že ony ještě dnes házejí stín na obličeje srajevanů, na fasade domů, na parky, stromy, všechno…
Milomir Kovačević nam chce připomenout život a budoucnost.


On nam připomína Sarajevo – město poezie.
On nam připomíná Sarajevo – centrum světa v roce 1984
On nam připomíná Sarajevo – město lásky
On nam připominá Sarajevo město snoubení výhodu a západu
On nam přípomíná život, običejný život jako něco, na co jsme posledních dlouhých letech málem zapomněli.


Než vás seznámím s autorem fotografií, dovolte mi především zvlašt’pozdravit a přivitat a JE Ivana Orliće, velvyslance BiH v ČR.
Ted se vrátim k výstavě a autorovi fotografií, které zde dnes můžeme zhlédnout.
Jak jsem se už zmínila, Milomir Kovačević je fotografem.
Je to Francouz, Pařížan!
Je to rytíř, jak ho promovala Vláda republiky Francie
Je to Sarajevan.
Je to običejný a skromní člověk, který nerád mluví o sobě.
Do fotografování se Milomir Kovačević zamiloval ješte v dětství. Od 17 let stále fotí a brzy se stáva členem Asociace profesionálných reportérů a hned potomi Asiciace umělců.
Jeho objektív vždy lákaly obrazy každodennícho pouličního života. Nehledal žadné senzace, nýbrž žívot sám. Věnoval se různím sociálním tematům: fotil život věznů, atmosféru svatého města Medjugorje v Hecegovině, sleduje hluboke společenské změny ve své vlasti raných 90 tích letech…sarajevské grafity a politické kampaňy, mírové pohody, fotbalové fanoušky…Jeho pohled je jíný než pohled zahraničných fotoreportéru a pravě proto v jeho fotografiich najdeme úpřimnost a pravdu.
Po více než 30 000 fotografiích a třech letech stravených ve válce, Milomir Kovačević přijiždi do Francie kde pokračuje s práci fotografa a podílí se na mnochých výstavách.
Fotil studenty z bývalé Jugoslávie sponzorované stipendiem Soroš a ta výstava mu přinesla pozvaní fotit obyvatele několika francouských měst po čemž následovaly další výstavy.
V roce 1998 se stáva laureatem CCT což je jedna od nejvyznamnějších cen, které se za fotografii udělují.
Mínulý rok mu Francouzka vlada propujčila titul rytíře za zásluhy.
Fotografie Milomira Kovačeviće vidělo publikum třech světadilů. Vystavoval, samozřejmě ve mnoha evropských městech, ale také npr. v New Yorku a Korei.
V Praze nam se svými fotografiemi Milomir Kovačević představuje poprvé. Vystavil tady fotografie zachycené v Sarajevu 70- 80 tích letech 20 tého století a mnohe z nich dosud nebyly vystavovány. Přinesou nám atmosféru města shlednutou očima člověka, který všechno vidí jinak, který vidí to, čeho si ostatní ani nevšímají.
Jsem narozena v Sarajevu a tam jsem žila až do roku 1992. Čekala jsem, že tady dnes najdu město ze svých vzpominek. Nestalo se. Proto dnes, stejně jako každy z vas odhaluji město známe Milomiru Kovačeviću a jsem mu vděčna za jeho pohled a snahu podělit se o něj s nami.
O každem autorovi mluví jeho dílo mnohem líp než kdokoliv jíný. Dřv než se pustime do tajemné, zvlaštní a překvapivé atmosfery Sarajeva70 a 80 tích let, poprosím JE Ivana Orliće, aby se ujal slova a výstavu otevřel.

Milomir Kovačević, už třináct let nežije u Sarajevu, ale Sarajevo žije v jeho srdci, jako žije v srdcích spousty jeho obyvatel, kteři ho museli opustit.
Jak silné je toto pouto o tom mluvi kniha, nedávno vydaná ve Francii „Sarajevo v srdci Paříže“ a kterou mužete shlednout jako součast vystavy.
Dámy a pánové, než vás pozvu na skleničku, kterou pro nás jako pan domácí připravil Veso Djorem, kterému patří tento přistav, dovolte abych vas informovala, že tato výstava je prodejní.
Kdokoliv si bude přát odnést část svého Sarajeva, má přiležitost podepsat fotografii autorem. Všem přeji prijemný zážitek.

Zvjezdana Marković

bottom of page